2016. május 30., hétfő

Action for Nature 7. nap, Málta 2016

Az utolsó reggel kicsit lassan akart elkezdődni. Mindenki elcsigázott volt. Még ágyban maradtunk volna, ha nem akartuk volna kihasználni az utolsó napunkat.
A reggeli után induláshoz összepakoltunk, fogtuk a kistáskánkat és elindultunk túrázni a Il-Majjistral Nature & History Parkba. A part mentén elindultunk északi irányban. A táj mondhatni elég kopár volt. Azon a néhány épületen kívül, amelyek a magasparton álltak semmi más nem nyújtott árnyékot. A szikrázó napsütésben kipróbáltam a polár lencséket a fényképezőmön. Ez lett az eredmény.


Bár itt szinte csak szikla van, a növényzet mégis megtud élni.

Találtunk egy utat ami a tenger felé vezetett egy nagy sziklafal mellett, de mi inkább egy, az útról induló ösvényen lementünk a partra, mert ez rövidebb út volt.
A sziklák között, mintha döglött hal szagát éreztem volna, bár engem jobban emlékeztetett arra a garnélás szendvicsre amit pár napja ettem. Megnéztem, hogy mi bűzlik itt. 
Nos nem más, mint több száz vitorlás medúza. Ezek a medúzák a vitorláshajókhoz hasonlóan a vitorlájukkal szélbe kapaszkodva utaznak. Jelen esetben, mivel önálló mozgásra nem képesek, így a szél zátonyra fújta őket. Nem veszélyes a mérgük, de nem tanácsos simogatni őket.
Vitorlás medúza (Velella velella)

A medúzák között feltűnt néhány hal, de nem bizonyultak túl fotogénnek. A tengeri akvarisztikában ismert barátsügér (Chromis viridis) mediterrán rokona ez a faj (Chromis chromis).
Mediterranean Damselfish (Chromis chromis)

A kilátás csodálatos volt...

... de nem ártott néha a lábunk elé is nézni.

A túra során több helyen is lehetett látni a letűnt korok emlékeit, korall kövületeket.



A szikláról sziklára való ugrálással csak óvatosan, mert könnyen a dolgok mélyére tekinthetünk.

Ez nem jelent gondot annak, akinek van szárnya. A távolban feltűnt egy kék kis madár. Pár órával korábban már láttam a túra elején, amikor a medúzákat fotóztam, de akkor nem sikerült képet csinálni róla. Bár most is messze van, de látom. 
Hogy mi is ez a jó madár? Nem más, mint Málta nemzeti madara, a kék kövirigó. Tipikus mediterrán faj. Dél-Európában, Észak-Afrikában és Északnyugat-Ázsia hegyvidékein találkozhatunk vele.
Kék kövirigó (Monticola solitarius)




A tengeren nem volt túl nagy forgalom. A távolban ringatózott a vízen egy pár sárgalábú sirály. Az egyik közelebb is megmutatta magát, de nem sokáig.
Sárgalábú sirály (Larus michahellis)

Visszafele úton észrevettem a repedés (bár lehet, hogy inkább szakadék) oldalán egy kék kövirigót szinte köpésnyi távolságra, azonban mire ráfókuszáltam volna elrepült és ottmaradt a tátongó mélység. 

A szigeten több felé lehetett látni az embermagasságú agávékat a 4-5 méter magas virágzatukkal. Nálunk dísznövényként terjedt el, de itt Máltán a kedvező körülményeknek köszönhetően a vadonban is elvan.
Agávé (Agave americana)

Délután egy kis pihenés után még egyszer, utoljára lementünk a tengerpartra. Miközben haladtunk a sziklás part felé, ahol kevesebb ember volt, a kövek között észrevettem egy kis gekkót, de ő nem akart látni engem, ezért elbújt.
A parti sziklák között nyüzsgött az élet. Lóaktíniák, csigák és remeterákok, beljebb barna algák is nőttek a mélyebb vízben, de a fényképezőm és a saját biztonságom érdekében is inkább a sziklák között maradtam.
Lóaktínia (Actinia equina)


Remeterák (Clibanarius erythropus)




Este szerencsénkre a láthattuk a lemenő nap utolsó fényeit.




Nos, ennyi volt röviden ez a hét Máltán, felejthetetlen élmény számomra. A következő kiutazás nyár közepén lesz, a szezon derekán. Már számolom addig is a napokat.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése